8ος Ημιμαραθώνιος Τύρναβος – Γιάννουλη – Λάρισα

Για μία ακόμη χρονιά και παρά το τσουχτερό κρύο, οι δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Τρικάλων είχαν δυναμική παρουσία στον 8ο Ημιμαραθώνιο Δρόμο Τύρναβος – Γιάννουλη – Λάρισα. Οι συνθήκες από το πρωί δεν ήταν και οι καλύτερες, όμως οι δρομείς του συλλόγου είναι πλέον συνηθισμένοι σε τέτοιες καταστάσεις και εξάλλου γνωρίζουν πολύ καλά, πως όλα διαρκούν μέχρι που θα δοθεί η εκκίνηση .Από τη στιγμή εκείνη και μετά, δύσκολα οι καιρικές συνθήκες μπορούν να επηρεάσουν την απόλαυση του αγώνα. Η εκκίνηση δόθηκε στις 11.00 πμ της Κυριακής από την κεντρική πλατεία του Τυρνάβου και αφού οι δρομείς πέρασαν και από το Δήμο Γιάννουλης τερμάτισαν στο κηποθέατρο της Λάρισας, δίπλα στο ιστορικό πλέον γήπεδο του Αλκαζάρ. Στον αγώνα συμμετείχαν γύρω στους 400 δρομείς με νικητή το νεαρό Αιθίοπα Wegene Tafese και 2ο τον αθλητή από το Γ.Σ. Πύλης Δημήτρη Τσιούνη. Η διοργάνωση ήταν όπως κάθε χρονιά εξαιρετική και οι δρομείς απόλαυσαν τον αγώνα μιας και καθόλη τη διάρκειά του υπήρχε ηλιοφάνεια με τη θερμοκρασία να αυξάνεται και το κρύο να μην επηρεάζει καθόλου τους δρομείς. Από τους δρομείς του Συλλόγου ξεχώρισαν η Αλεξίου Κατερίνα, που κατέλαβε την 3η θέση της Γενικής των Γυναικών και την 3η θέση στην κατηγορία της και ο Μπαρτζιώκας Λάκης που πήρε την 3η θέση στην κατηγορία του. Συνολικά από το Σύλλογο Δρομέων Τρικάλων συμετείχαν στον αγώνα 18 δρομείς, οι επιδόσεις των οποίων θα δημοσιευτούν σύντομα στο blog.