2ος Αγώνας Δρόμου «ΔΙΟΝ» και άλλες συμμετοχές μελών

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε χθες 15 Μαίου ο 2ος αγώνας δρόμου  «ΔΙΟΝ»,  που διοργάνωσε ο Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος Δρομέων Πιερίας ‘ΖΕΥΣ’ σε συνεργασία με το Δήμο Δίου- Ολύμπου και φέτος έγινε στη μνήμη του Σωτηρίου Ζγιάλτου .
Περισσότεροι από 250 δρομείς από Γιάννενα, Πτολεμαίδα, Κοζάνη, Λάρισα, Βόλο, Τρίκαλα, Καρδίτσα, Θεσσαλονίκη, Γιαννιτσα, και από αλλού βρέθηκαν στη γραμμή εκκίνησης στο δημαρχείο της Κονταριώτισσας και συμμετείχαν σε ένα πολύ ωραίο αγώνα μέσα στη φύση και με φόντο τον επιβλητικό Όλυμπο απόλαυσαν μία υπέροχη διαδρομή.
Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι νικητής του αγώνα ήταν ο Κακαρόντζας Αντώνης όπως και πέρσι με χρόνο 00.49.37 και η Κουτσιαύτη Αγγελική με χρόνο 1.00.33 από τη Λάρισα. Η παρουσία του Συλλόγου Δρομέων Τρικάλων ήταν εντυπωσιακή, αφού συμμετείχαν συνολικά 22 δρομείς του συλόγου. Την παράσταση έκλεψε η παρθενική  εμφάνιση του νέου μέλους του συλλόγου ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΥ, που με χρόνο 00:57:00 περίπου (δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμη τα επίσημα αποτελέσματα) κατέλαβε την 5η θέση στη γενική κατάταξη, καθώς και της επίσης νέου μέλους ΚΑΤΣΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΥΘΥΜΙΑΣ, που κατέλαβε στον πρώτο της αγώνα με το σύλλογο, την 3η θέση στην κατηγορία της. Την 3η θέση στην γενική γυναικών κατέλαβε  η  ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΛΕΞΙΟΥ, που επέστρεψε μετά από καιρό στους αγώνες, ενώ  ο «αειθαλής» ΘΕΜΕΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ήταν 3ος στην κατηγορία του.  Οι υπόλοιποι δρομείς που πήραν μέρος στον αγώνα από το σύλλογό μας έχουν ως εξής: ΤΑΣΙΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΒΑΣΙΛΑΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, ΚΟΥΡΙΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ, ΠΑΛΛΑΣ ΔΗΜΟΣ, ΞΗΡΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ΚΟΛΟΒΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, ΔΙΒΑΝΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ, ΝΤΙΝΟΣ ΝΤΙΝΟΥ, ΤΖΕΛΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ, ΓΙΟΝΤΖΗΣ ΒΥΡΩΝ, ΘΑΝΑΣΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ,  ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ, ΤΑΧΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ. Επίσης o ΣΟΦΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ συμμετείχε χθες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων στη Νάουσα σημειώνοντας στην απόσταση των 8χλμ επίδοση 43:00. Ο ίδιος την προηγούμενη Κυριακή 8 Μαίου είχε συμμετάσχει μαζί με τον Ντίνο Ντίνου στον πολύ πετυχημένο 1ο Ημιμαραθώνιο Δρόμο του Δήμου Καλαμαριάς. Οι χρόνοι τους ήταν: ΝΤΙΝΟΥ ΝΤΙΝΟΣ 1:30:58 (10η θέση στη γενική κατάταξη)  & ΣΟΦΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1:54:06. Την ίδια μέρα ο ΚΩΣΤΑΣ ΘΑΝΑΣΑΚΗΣ με χρόνο 35:35 και ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΜΕΛΗΣ με χρόνο 40:06 έδωσαν  το παρόν στον 10ο αγώνα δρόμου μνήμης στην Άνω Κερασιά.