ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ 14ο ΣΤΑΙΚΙΟ ΔΡΟΜΟ, 1ο ΠΡΑΣΙΝΟ ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΚΑΙ 4ο ΠΕΡΑΣΜΑ ΑΞΙΟΥ.

Πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 29 Μαίου ο 14ος ΣΤΑΙΚΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ, έναν αγώνα που διοργάνωνει ο ΣΟΧΤ σε συνεργασία με το Δήμο Πύλης στο μαγευτικό Περτούλι κα σε μία πραγματικά πανέμορφη διαδρομή.  Ο αγώνας γίνεται στη μνήμη του Βασίλη Στάικου, μέλους του ΣΟΧΤ, που έχασε τη ζωή σε ορειβατικό ατύχημα στην κορυφή του Κίσσαβου.

Για μία ακόμη χρονιά η παρουσία του Συλλόγου Δρομέων στον αγώνα ήταν δυναμική. Για την ακρίβεια το παρόν έδωσαν 20 δρομείς του συλλόγου από τους συνολικά 55 δρομείς που συμμετείχαν στον αγώνα.  Τον αγώνα κέρδισε ο Ζησόπουλος Βησσάρης του Σ.Δ.Καρδίτσας με επίδοση 2:03:40, ενώ την καλύτερη εμφάνιση από τα μέλη μας έκανε ο Θόδωρος Αντωνίου, που κατέλαβε την 4η θέση στη γενική κατάταξη. Πολύ καλή ήταν και η εμφάνιση της  Άννας Οικονόμου με την Έλενα Κλαπανάρα, που ως μοναδικές συμμετέχουσες πήραν τις δύο πρώτες θέσεις στην κατηγορία των γυναικών, αλλά οι χρόνοι ήταν ούτως ή άλλως αξιόλογοι, γι’ αυτόν τον πολύ δύσκολο αγώνα των 30χλμ. Στα μετάλλια των κατηγοριών είχαμε λοιπόν τον Αντωνίου Θεόδωρο (1η θέση, 40-44 ετών), τον Γιακίμη Ηλία (1η θέση, 35-39 ετών), τον  Μαγειρία Τάσο (1η θέση, <19 ετών), τον Λάκη Μπαρτζιώκα (1η θέση, 60-65 ετών), τον Γιώργο Θέμελη (1η θέση, 70 ετών και άνω) τον Ντάσκα Γιώργο (2η θέση, 30-34) και τον Οικονόμου Δημήτρη (2η θέση, 55-59), ενώ συνολικά οι χρόνοι των μελών του συλλόγου μας στον αγώνα είχαν ως εξής:

Δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ.

Πολή μεγάλη επιτυχία σημείωσε ο 1ος Πράσινος Ημιμαραθώνιος στη Λευκάδα με πάνω από 400 δρομείς να συμμετέχουν στον αγώνα τον οποίο κέρδισε ο Έλληνας πρωταθλητής της ΑΕΚ, Γιώργος Καραβίδας, ενώ στις γυναίκες πρώτευσε η γνωστή μας από τη νίκη της και στον 4ο Ημιμαραθώνιο Δρόμο «Θανάσης Σταμόπουλος», Χάιντι Διακουμοπούλου.  Στον αγώνα συμμετείχαν και 4 μέλη του συλλόγου μας, που σημείωσαν τους εξής χρόνους:

ΑΝΤΡΕΣ:

1. ΓΡΙΒΑΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ 1:31:53
  2. ΤΑΣΙΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 2:10:57
  3. ΚΟΥΡΙΤΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2:10:59

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

1. ΑΛΕΞΙΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 1:58:07

Τέλος στο 4ο Πέρασμα Αξιού, που διοργανώθηκε το Σάββατο 28 Μαίου συμμετείχε και το μέλος του συλλόγου Χρήστος Σόφκος που τερμάτισε τον αγώνα με χρόνο 1:28:45.