Αποτελέσματα του «5ου Ορεινού αγώνα δρόμου Μονοπάτι Παρνασσού 2012»-3ος Γενικής ο Αχιλλέας Χριστάνας

Με απόλυτη επιτυχία , τόσο οργανωτική όσο και αγωνιστική, ολοκληρώθηκε την Κυριακή ο 5ος ορεινός αγώνας δρόμου Μονοπάτι Παρνασσού που διοργανώθηκε από τον Αθλητικό Σύλλογο Αμφίκλειας «O Διόνυσος».Στην αψίδα της εκκίνησης βρέθηκαν 254 δρομείς και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την απόσταση της επίπονης και σκληρής διαδρομής 248 αθλητές. «Το «Μονοπάτι Παρνασσού»  έχει σημείο εκκίνησης και τερματισμού την πόλη της Αμφίκλειας ,μια πόλη που βρίσκεται στους πρόποδες (400 μέτρα υψόμετρο) του όρους Παρνασσού.Ο αγώνας είναι ορεινός δρόμος συνολικής απόστασης 24,2 χιλιομέτρων εκ των οποίων τα 17 χιλιόμετρα είναι σε δύσβατα μονοπάτια ,5 σε χωματόδρομο και 2 σε άσφαλτο.Το συνολικό υψόμετρο ανάβασης είναι 1660 μέτρα .

Στο αγωνιστικό κομμάτι,πρώτος στην κατηγορία ανδρών τερμάτισε ο Διαλεκτός Γιώργος του PULSE με χρόνο 02:16:17 και ακολούθησαν με τον ίδιο χρόνο οι Χατζής Δημήτρης του FAETHON OLYMPUS και ο αθλητής του Συλλόγου μας Χριστάνας Αχιλλέας.Μεγάλη επιτυχία για τον  Αχιλλέα, όπου μετά από έναν εξαιρετικό αγώνα τερμάτισε μαζί με τον  Χατζή Δημήτρη σε χρόνο 2:24:56.Ο αθλητής του Συλλόγου μας  συμπεριέλαβε τον συγκεκριμένο αγώνα στο πρόγραμμα προετοιμασίας του για το OLYMPUS MYTHICAL TRAIL 2012 και δείχνει να είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχτηκε η Συλαίου Ασημίνα του PULSE με χρόνο 02:57:08 με δεύτερη την Κατσούλου Αριστοτέλα και τρίτη την Καβαλιεράτου Έλενα του  ΣΔΥ ΠΕΙΡΑΙΑ.Πατήστε εδώ για να δείτε όλα τα αποτελέσματα

Στον αγώνα συμμετείχαν και άλλοι 5  αθλητές του Συλλόγου μας.Πολύ καλή εμφάνιση  και από τον Θανάση Κολέτσιο, που τερμάτισε στην 12η θέση γενικής κατατάξης(6ος στην κατηγορία του)  με χρόνο 2:45:15.Ο Μητσιμπόνας  Γεώργιος τερμάτισε σε χρόνο 03:27:18 , ενώ παρέα  τερμάτισαν ο Μπέκος Βασίλης και ο Φαγκρίδας Θανάσης σε χρόνο 3:40:45.Τέλος ,σε χρόνο 4:02:31 ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Κωνσταντίνος Φαγκρίδας.