Ο Σύλλογος Δρομέων Τρικάλων σε όλη την Ελλάδα!!!Αθήνα-Βόλος-Καστοριά!

Εντυπωσιακή ήταν η συμμετοχή των μελών του Συλλόγου μας σε αγώνες δρόμου που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 20 Μαΐου σε όλη την χώρα. Συγκεκριμένα, δρομείς μας έτρεξαν σε 3 διαφορετικούς αγώνες που διεξήχθησαν σε 3 διαφορετικές πόλεις:Αθήνα , Βόλο και Καστοριά . Ας δούμε όμως αναλυτικά τους αγώνες που συμμετείχαν οι δρομείς μας.

19ος Αγώνας Υγείας 16,5 χλμ στον Βόλο

Για 19η συνεχή χρονιά πραγματοποιήθηκε στην πόλη του Βόλου, την Κυριακή 20 Μαΐου από την Διεύθυνση Αθλητισμού Δήμου Βόλου και τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου, ο Δρόμος Υγείας 16,5 χλμ.Σε οργανωτικό επίπεδο ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από επιτυχία αφού είχε ρεκόρ συμμετοχών. Μια μέρα πριν τον αγώνα οι δηλώσεις συμμετοχής είχαν φτάσει μόνο τις 60 . Ωστόσο η προσέλευση μη εγγεγραμμένων αθλητών την Κυριακή το πρωί , λίγο πριν την έναρξη ήταν μαζική, φτάνοντας το ρεκόρ των 150 συμμετοχών .

Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις  αποτέλεσε για το Σύλλογό μας , τόσο σε ομαδικό όσο και σε ατομικό επίπεδο ο 19ος Αγώνας Υγείας 16,5 χλμ στον Βόλο . Συνολικά 14 δρομείς του Συλλόγου μας βρέθηκαν στην εκκίνηση του αγώνα αποτελώντας τον 2ο Σύλλογο με τις  περισσότερες συμμετοχές (1ος ήταν ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Λάρισας).Η οργανωτική επιτροπή τίμησε την παρουσία μας με αναμνηστική πλακέτα που παρέλαβε ο Γενικός Αρχηγός του Συλλόγου Βαγγέλης Διβάνης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Σύλλογός μας είχε αρκετές διακρίσεις.Στις γυναίκες  1η τερμάτισε η Κατερίνα Αλεξίου.Η Κατερίνα βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση.Έφυγε από την  εκκίνηση πρώτη και συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά της από τις υπόλοιπες αθλήτριες με αποτέλεσμα να μην απειληθεί μέχρι το τέλος .Φαίνεται ότι  της πηγαίνει ο Βόλος της Κατερίνας αφού πριν από 1 1/2 μήνα  είχε πάρει την 2η θέση στον Ημιμαραθώνιο της Κάρλας . Την  ακολούθησαν δύο αθλήτριες από το Βόλο, η Χριστίνα Κισσονέργη και η Χριστίνα Ράπτη.

Βάθρο είχαμε και στην κατηγορία των ανδρών. Ο Νίκος Μπάκος τερμάτισε 3ος γενικής κάνοντας έναν πολύ καλό αγώνα.1ος γενικής τερμάτισε ο Καρδιτσιώτης Γιώργος Χατζηγιάννης σε χρόνο 58 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα και 2ος τερμάτισε ο Γιώργος Παπαχρήστος από τον Βόλο.

Πρωτιές είχαμε και σε επιμέρους κατηγορίες:

Ο Λάκης Μπαρτζιώκας τερμάτισε 1ος στην κατηγορία  60 έως 69  ενώ στην κατηγορία 70 και άνω 2ος τερμάτισε ο Θέμελης Γιώργος και 3ος ο Ακρίβος Χρήστος .

1ος Γύρος Λίμνης Καστοριάς και 1ος Γύρος Μαυριώτισσας

Για 1η φορά πραγματοποιήθηκε ο Γύρος της Λίμνης Καστοριάς συνολικής απόστασης 30χλμ.Ο αγώνας  ξεκίνησε στις 9:30 από την πλατεία Μακεδονομάχων στο κέντρο της Καστοριάς.Η διαδρομή ήταν πανέμορφη μιας και ήταν σχεδόν όλη περιμετρικά της λίμνης.Τον αγώνα έτρεξαν 103 δρομείς.

Παράλληλα με τον αγώνα των 30 χιλιομέτρων διεξήχθη και αγώνας 10 χιλιομέτρων.Η εκκίνηση του αγώνα δόθηκε ταυτόχρονα με αυτόν των 30 χιλιομέτρων.Οι δρομείς ακολούθησαν κοινή πορεία για περίπου 800 μέτρα ,αλλά στη συνέχεια κινήθηκαν περιμετρικά της χερσονήσου της Λίμνης της Καστοριάς,της χερσονήσου Μαυριώτισσας.Και αυτός ο αγώνας  ήταν σχεδόν όλος παραλίμνιος.Συγχαρητήρια στο Τμήμα Πολιτισμού του Δήμου Καστοριάς και στο περιοδικό RUNNER που είχαν την τεχνική διεύθυνση του αγώνα και οργάνωσαν ταυτόχρονα 2 πάρα πολύ όμορφους αγώνες σε πολύ ωραίες διαδρομές.Ευχόμαστε να καθιερωθεί η προσπάθεια των ανθρώπων της Καστοριάς και ο αγώνας να αποτελέσει θεσμός.

Στο αγωνιστικό κομμάτι 102 δρομείς ολοκλήρωσαν την απόσταση των 30 χιλιομέτρων.1ος τερμάτισε ο Βλαδίμηρος Ζάνεβ του Αετού Θεσσαλονίκης ο οποίος για 4 δευτερόλεπτα δεν κατάφερε να πέσει κάτω από τις 2 ώρες (2:00:04).2ος τερμάτισε ο Κοσμάς Κωνσταντινίδης του Intersport Running Team.Η μεγάλη διάκριση για τον σύλλογό μας ήρθε από τον Θοδωρή ΑντωνίουΘοδωρής τερμάτισε 3ος κάνοντας έναν πολύ καλό αγώνα καλύπτοντας την απόσταση σε 2:09:09.Πρώτη γυναίκα ήταν η Νανά Τσιλιγιάννη με 2:48:30 του Apollonio Running Club.Την ακολούθησαν οι: Αλίκη Στεργίου με χρόνο 2:53:59 του Apollonio Running Club και η Ματίνα Κατσιάπη(2:59:41) επίσης  του Apollonio Running Club.

Συνολικά στον αγώνα των 30 χιλιομέτρων έτρεξαν 6 δρομείς του Συλλόγου μας και ένας στον αγώνα τον 10 χιλιομέτρων.Αναλυτικά τα αποτελέσματα των δρομέων μας:

1oς Γύρος Λίμνης Καστοριάς – Αγώνας 30 χλμ.

1st ACROPOLIS HALF MARATHON

Την Κυριακή έγινε ο πρώτος Ημι-Μαραθώνιος της Αθήνας  και ταυτόχρονα διεξήχθησαν αγώνες δρόμου 8.000 μ., 3.000 μ. και 1.000 μ. για τα special olympics. Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε ο ΣΕΓΑΣ και ο Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων.Οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 5.000 συνολικά ,ενώ πολύ μεγάλος ήταν και ο αριθμός των θεατών που βρέθηκαν  κατά το μήκος της διαδρομής χειροκροτώντας την προσπάθεια των δρομέων.Ο αγώνας έγινε κάτω από αρκετή ζέστη,ενώ η διαδρομή είχε και αρκετές υψομετρικές διαφορές.

Στον αγώνα του Ημιμαραθωνίου πρώτος νικητής ανακηρύχθηκε  ο Τρικαλινός δρομέας του ΓΣ Πύλης Δημήτρης Τσιούνης με χρόνο 1.14.17 αν και τερμάτισε 3ος.Και αυτό γιατί οι 2 πρώτοι δρομείς ,ο Γιώργος Καραβίδας και ο Θοδωρής Αναγνώστου ακυρώθηκαν αφού όπως αποφάσισε η Ελλανόδικος επιτροπή τερμάτισαν έχοντας διασχίσει λιγότερα χιλιόμετρα, καθώς μπήκαν στο Ζάππειο, νωρίτερα από ότι έπρεπε.Τον συντοπίτη μας ακολούθησαν οι Δημήτρης Κοτσολάρης (1.17.33) του ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ και Αλέξης Κονταράτος (1.17.49) του ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ.Στις γυναίκες 1η τερμάτισε η  Kωνσταντίνα Στεφανοπούλου του ΑΟ Πέλλωψ Πατρών με χρόνο 1.24.54, ενώ την ακολούθησαν η Δήμητρα Ιορδανίδου του Ηρακλή Θεσσαλονίκης  με χρόνο 1.26.48 και Μαρία Πουλουπάτη του ΓΑΣ Ιλισσός  (1.34.05).

Ο Σύλλογός μας εκπροσωπήθηκε από  5 αθλητές:3 στον αγώνα του Ημιμαραθωνίου και 2 στον αγώνα των 8 χιλιομέτρων: