Ο Σύλλογος Δρομέων Τρικάλων σε Λευκάδα και Παγασητικό

Διπλή εκπροσώπηση του Συλλόγου μας την Κυριακή 27 Μαΐου ,στον 2ο Πράσινο Ημιμαραθώνιο της Λευκάδας και στο  Argoman , αγώνα τριάθλου που  διεξήχθη στον Βόλο.

2ος Πράσινος Ημιμαραθώνιος Λευκάδας

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 27 Μαΐου στην πόλη της Λευκάδας ο 2ος Πράσινος Ημιμαραθώνιος Δρόμος  καθώς και οι παράλληλες εκδηλώσεις των 5 χιλιομέτρων και 800 μέτρων για μαθητές Δημοτικού .Στον ημιμαραθώνιο είχαμε ρεκόρ συμμετοχών ,( 538 συμμετοχές),έτρεξαν περίπου 380 και  τερμάτισαν οι 365 δρομείς.Ο συγκεκριμένος Ημιμαραθώνιος είναι από τους πιο ευχάριστους αγώνες μιας και διεξάγεται σε μια πολύ όμορφη διαδρομή ,αφού οι δρομείς στα πρώτα 5 χιλιόμετρα διέσχισαν την πόλη της Λευκάδας και στη συνέχεια έκαναν τον γύρο της λιμνοθάλασσας 2 φορές(8 χιλιόμετρα η κάθε στροφή).

Μεγάλα εύσημα  στην προσπάθεια του o ΑΣΛ Φίλανδρος που ήταν ο κύριος διοργανωτής του αγώνα, στους πολυάριθμους εθελοντές ,τον ΣΕΓΑΣ ∆υτ. Στερεάς, τον ∆ήµο Λευκάδας και την Περιφέρεια που βοήθησαν στη διοργάνωση. Ήταν πραγματικά ένας πολύ καλός αγώνας.Το μόνο μελανό σημείο ένα λάθος που έγινε στον αγώνα των 21,1 χλμ μιας και οι προπορευόμενοι δρομείς οδηγήθηκαν σε λάθος διαδρομή ,καλύπτοντας έτσι μεγαλύτερη διαδρομή.

Στον αγώνα παρευρέθηκε  και ο Πρέσβης της Ιαπωνίας στη χώρα μας, λόγω του Λευκάδιου Χερν(συγγραφέας και δημοσιογράφος ο οποίος  θεωρείται ο εθνικός ποιητής της Ιαπωνίας), στο όνομα του οποίου ήταν αφιερωμένος και ο Δρόμος Υγείας 5 χιλιομέτρων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η περσινή 2άδα ,1ος άνδρας και 1η γυναίκα επαναλήφθηκε.Πρώτος γενικής λοιπόν ο Γιώργος Καραβίδας ο οποίος αν και ακολούθησε λάθος πορεία μπόρεσε να φτάσει τους δρομείς που τον είχα περάσει και τελικά να τερματίσει πρώτος σε χρόνο 1:21:48.Τον ακολούθησε ο Κωνσταντίνος Μουσούντας του ΑΟ Πέλοψ Πατρών (1:22:26) και 3ος τερμάτισε ο Αντώνιος Κατσίκης του Σ.Μ.ΑΧ Φειδιππίδης(1:23:38).

Στις γυναίκες η Χάιντι Διακομοπούλου τερμάτισε 1η ,όπως και πέσρι σε χρόνο 1:27:24 βελτιώνοντας την επίδοση της κατά 8 δευτερόλεπτα.2η τερμάτισε η Πατρινή Κατερίνη Φωτοπούλου σε χρόνο 1:35:49 και 3η η Ταμβάκου Αλέκα του Apollonio Running Club (1:38:21).

Όσον αφορά τον Σύλλογο μας , αν και αρχικά είχε δηλωθεί  μεγαλύτερος αριθμός συμμετοχών, τελικά κατάφεραν να τρέξουν 8 δρομείς . Επτά δρομείς ήρθαν από τα Τρίκαλα , ενώ ο Μπάμπης Πρεβέντας ταξίδεψε από την Πάτρα.Έμειναν όλοι τους πολύ ευχαριστημένοι από την όλη διοργάνωση και την φιλοξενία των Λευκαδιτών.Επίσης,θετική εντύπωση τους προκάλεσε η αναφορά για τον δικό μας Ημιμαραθώνιο Θανάσης Σταμόπουλος ,τόσο από τους διοργανωτές και τον εκφωνητή όσο και από διάφορους δρομείς.Δεν είχαμε κάποια διάκριση αν και η συμμετοχή αποτελεί την μεγαλύτερη διάκριση.Ο Μπάμπης Πρεβέντας ήρθε στην Λευκάδα μιας και ήταν καλεσμένος ,αλλά ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στο 10ο χιλιόμετρο και προτίμησε να μη συνεχίσει την προσπάθεια του.Ούτως ή άλλως ο συγκεκριμένος αγώνας δεν ήταν στα πλάνα του.Δείτε εδώ τα αποτελέσματα των δρομέων μας:

Γενική Επώνυμο Όνομα 5ο χλμ. 10ο χλμ. Καθ. Χρ.

Argoman – αγώνας Τριάθλου στον Παγασητικό

Από το Ιόνιο πέλαγος μεταφερόμαστε στον Παγασητικό κόλπο όπου ο Σύλλογος δρομέων Τρικάλων επεκτείνει τις αθλητικές δραστηριότητές του.Έτσι,για 1η φορά αθλητές του Συλλόγου μας συμμετείχαν οργανωμένα σε αγώνα τριάθλου.Πρόκειται για ένα συνδυασμό τριών αθλημάτων κολύμβησης, ποδηλασίας και αγώνας δρόμου .

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε  στην παραλία των Αλυκών στον Βόλο, με ώρα εκκίνησης στις 10:00.
Οι συμμετέχοντες αρχικά κολύμπησαν 2 φορές έναν κύκλο των 375 μ. , ο οποίος ήταν οριοθετημένος από σημαδούρες.
Στη συνέχεια οι αθλητές παρέλαβαν τα ποδήλατά τους από την ζώνη αλλαγών και κατευθύνθηκαν βορειοανατολικά προς τον Βόλο . Αφού έκαναν μια κυκλική διαδρομή επέστρεψαν στο σημείο εκκίνησης.
Το δρομικό σκέλος συνολικής διαδρομής 5 χιλιομέτρων κατευθυνόταν νότια προς την συνοικία του Αγίου Στεφάνου   όπου κάνοντας μια  αναστροφή , επέστρεψαν τερματίζοντας την προσπάθεια τους.
Τρεις ήταν οι τολμηροί τριαθλητές του Συλλόγου μας που βούτηξαν στα κρύα νερά του Παγασητικού.Ο Γενικός Αρχηγός του Συλλόγου Βαγγέλης Διβάνης , ο Βασίλης Ζηντιόβας και ο Κώστας Τσικρικάς.Δυστυχώς δεν έχουμε ακόμη τα επίσημα αποτελέσματα του συγκεκριμένου αγώνα.