Μαζική συμμετοχή του Συλλόγου μας στον 3ο Λαϊκό αγώνα δρόμου Μαραθωνοδρόμων Ν. Λάρισας

Ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Ν. Λάρισας, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Θεσσαλίας και πιο συγκεκριμένα την Περιφερειακή Ενότητα Λάρισας, διοργάνωσε την Κυριακή το πρωί τον 3ο λαικό αγώνα δρόμου 10 χλμ.Οι δρομείς συγκεντρώθηκαν λίγο πριν τις 9:30 στον αύλιο χώρο του Κλειστού Γυμναστηρίου Νεάπολης στην περιοχή Μεζούρλο από όπου δόθηκε η εκκίνηση από τον περιφερειάρχη Θεσσαλίας κύριο Κώστα Αγοραστό.Συνολικά 223  δρομείς , αριθμός ρεκόρ για την συγκεκριμένη διαδρομή , κυρίως από τη Θεσσαλία  έδωσαν το παρόν στον αγώνα.Στους  δρομείς που τερμάτισαν μαζί με το μετάλλιο δόθηκε και ένα συλλεκτικό τεχνικό μπλουζάκι προσφορά των διοργανωτών.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ,η διαδρομή ήταν αρκετά δύσκολη μιας και είχε πολλές και παρατεταμένες ανηφόρες μέχρι το 6ο χιλιόμετρο.Στη δυσκολία της διαδρομής ήρθε να προστεθεί  και η υψηλή θερμοκρασία που επικρατούσε στην περιοχή κατά τη διάρκεια του αγώνα ,κάνοντας τις προσπάθειες των δρομέων ακόμη πιο δύσκολες.

Στα αποτελέσματα ,στους άνδρες στις 2 πρώτες θέσεις τερμάτισαν μαζί ο Χατζηγιάννης Γεώργιος  από την Καρδίτσα και  ο Κακαρόντζας Αντώνιος από τον ΣΜΛ(Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Ν. Λάρισας) σε χρόνο 35:02.Στην 3η θέση τερμάτισε σε 38:00 ο Κακαές Βάιος.Στις γυναίκες 1η τερμάτισε η Επιτροπάκη Ζωή  σε 48:05 , 2η η Γκερλή Αικατερίνη   50:03 από τον Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Ν. Λάρισας ενώ 3η η αθλήτρια του Συλλόγου μας  Αικατερίνη Αλεξίου  σε 51:01.Η Κατερίνα πρόσθεσε ακόμη μια επιτυχία  για τη φετινή χρονιά.

Μεγάλη επιτυχία και για τον Αντωνίου Θεόδωρο που τερμάτισε 3ος στην κατηγορία του σε χρόνο 41:31.Ο Θεόδωρος συνεχίζει να βρίσκεται σε πολύ υψηλό επίπεδο ,αφού πριν 15 μέρες είχε κατακτήσει και την 3η θέση γενικής στο γύρο της Λίμνης Καστοριάς.

Τέλος , στην κατηγορία 70+ τις 2 πρώτες θέσεις κατέλαβαν 2 δρομείς του Συλλόγου μας.Ο Θεμέλης Γιώργος σε χρόνο 58:03 και ο Σακκάς Νικόλαος με χρόνο 1:18:57

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των αθλητών του Συλλόγου  μας.Αν και δρομείς μας είχαν την ευκαιρία να βρεθούν σε κάποια παραλία λόγω της υψηλής θερμοκρασίας που επικράτησε στην περιοχή καθώς και του τριημέρου του Αγίου Πνεύματος  ,προτίμησαν τη συμμετοχή τους στον συγκεκριμένα αγώνα.Συνολικά  26 αθλητές του Συλλόγου μας βρέθηκαν στην γειτονική πόλη της Λάρισας για να τρέξουν την απόσταση των 10 χιλιομέτρων.Ο συγκεκριμένος αριθμός συμμετοχών αποτελεί τη μεγαλύτερη αποστολή του Συλλόγου μας για τη φετινή χρονιά (εκτός Τρικάλων) . Ήταν η πολυπληθέστερη αποστολή στον αγώνα με αποτέλεσμα να βραβευθεί από τους διοργανωτές.Το συλλεκτικό κύπελλο παρέλαβε εκ μέρος του Συλλόγου μας ο αντιπρόεδρος Νικόλας Οικονομίδης.