45ος Καραϊσκάκειος Δρόμος

Δύο  αγώνες διεξήχθησαν τα 2 προηγούμενα Σαββατοκύριακα στο γειτονικό νόμο της Καρδίτσας.Στις 24 Ιουνίου διεξήχθη ο 45ος Καραϊσκάκειος Δρόμος και το επόμενο Σάββατο στις 30 Ιουνίου στον Σμόκοβο έγινε ο 7ος Αγώνας Δολόπων.Και στους 2 αγώνες συμμετείχαν δρομείς του Συλλόγου μας.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος στο Μαυρομμάτι Καρδίτσας,γενέτειρα του Ήρωα του 1821 Γεώργιου Καραϊσκάκη,έγιναν μεγάλες πολιτιστικές εκδηλώσεις προς τιμήν του. Ανάμεσα  σε αυτές ο Σύλλογος Δρομέων Καρδίτσας  οργάνωσε τον 45ο Καραϊσκάκειο δρόμο . Ο αγώνας συνολικής απόστασης 25 χιλιομέτρων έγινε την  Κυριακή 24 Ιουνίου με την εκκίνηση να δίνεται  στις 6.30 μ.μ. στην κεντρική πλατεία της Καρδίτσας , και ο τερματισμός έγινε στην πλατεία του Μαυρομματίου μπροστά στον επιβλητικό  έφιππο Ανδριάντα του Γ. Καραΐσκάκη .Η διαδρομή ήταν επίπεδη στους πρόποδες του ορεινού όγκου της Θεσσαλίας.Συνολικά 49 αθλητές συμμετείχαν στον αγώνα ο οποίος διεξήχθη κάτω από πολύ υψηλές θερμοκρασίες(περίπου 30 βαθμοί κελσίου) .Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες που ακολουθούν  κάποιοι αθλητές μας αποχωρίστηκαν τα μπλουζάκια τους μιας και η υψηλή θερμοκρασία σε συνδυασμό με την έντονη υγρασία έκαναν τις συνθήκες για τους δρομείς πολύ δύσκολες. Οι εθελοντές όμως έδωσαν τις λύσεις, με αρκετά νερά σε όλο το μήκος της διαδρομής και άλλες διευκολύνσεις  που συντέλεσαν τα μέγιστα στην επιτυχία του αγώνα. 1ος τερμάτισε ο αθλητής του τοπικού Συλλόγου Δρομέων Καρδίτσας ,Χατζηγιάννης Δημήτριος σε 1:31:56, ο οποίος είναι σε εξαιρετική κατάσταση φέτος.Τον ακολούθησε ο αθλητής της ΓΣ Πύλης Τσιούνης Δημήτρης με χρόνο 1:32:02 και 3ος ο τερμάτισε ο Θεσσαλονικιός Κωνσταντινίδης Κοσμάς σε χρόνο 1:42:56.

Στις γυναίκες,τις τρεις πρώτες θέσεις έλαβαν 3 αθλήτριες του τοπικού Συλλόγου Δρομέων Καρδίτσας:1η τερμάτισε η Εγγλέζου Ντίνα σε 2:22:40 ,την ακολούθησε η Πίγγιου Ειρήνη 2:33:53 και 3η τερμάτισε η Μαλλιώρα Δώρα σε 2:58:12.

Μεγάλες επιτυχίες για τον Σύλλογο μας ο οποίος εκπροσωπήθηκε από 7 αθλητές , με τους περισσότερους να διακρίνονται στις κατηγορίες τους.Δείτε αναλυτικά τις επιτυχίες των δρομέων μας:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 30-34

2. ΒΑΡΒΑΡΙΤΣΑΣ  ΣΩΤΗΡΙΟΣ 2:07:07 (12ος Γενικής)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 35-39

1.ΚΟΛΟΒΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2:04:23 (11ος Γενικής)

2.ΜΠΕΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2:39:00 ( 37ος Γενικής)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-44

3.ΧΑΝΤΖΗΣ ΑΡΗΣ 2:07:19 (13ος Γενικής)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 50-54

2.ΔΟΥΚΑΣ ΝΙΚΟΣ 2:47:20 (43 ος Γενικής)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 70-75

1.ΘΕΜΕΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2:39:32 (39 ος Γενικής)

Τέλος ,ο Σπύρος Λιακόπουλος τερμάτισε 26ος γενικής με χρόνο 2:21:17

Μετά τον τερματισμό των αθλητών ακολούθησε παρουσίαση χορευτικών τμημάτων από το εξωτερικό  και η βραδιά  έκλεισε με το χορευτικό τμήμα του Μαυρομματίου.