26ος Ορειβατικός Μαραθώνιος Ολύμπου

Την Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε ο 26ος Ορειβατικός Μαραθώνιος Ολύμπου με την συμμετοχή 275 αθλητών. Η εκκίνηση δόθηκε στις 7:30 το πρωί στην περιοχή Σταυρός σε υψόμετρο 920 μέτρων. Οι αθλητές άρχισαν την ανάβαση στο βούνο των θεών του Ολύμπου  περνώντας σταδιακά από τους σταθμούς ανεφοδιασμού Γκόρτσια (4ο χιλιόμετρο -1125μέτρα υψόμετρο), Πετροστρούγκα(10ο χλμ., 1940 υψ.), Σκούρτα- Βούλα Νικητίδου(13,25 χλμ. 2,420 υψ.) φτάνοντας στο οροπέδιο των Μουσών στην κορυφή των 2648 μέτρων Χ.Κάκαλος (16 χλμ.).Για τα επόμενα τέσσερα χιλιόμετρα οι δρομείς κινήθηκαν στην κορυφόγραμμη περνώντας από τον χαρακτηριστικό «Θρόνο του Δία» και στη συνέχεια άρχισαν την κατάβαση.

Στα μισά της συνολικής διαδρομής οι αθλητές φτάσανε στον σταθμό Σ. Αγαπητός (21 χλμ.-2,085 μέτρα υψ.) και στη συνέχεια περνώντας διαδοχικά από τα Πριόνια(28 χλμ. – 1,100 υψ.) ,Κορομηλιές (33,5 χλμ. – 650 υψ.), Σάρα (36 χλμ. – 495 υψ.) φτάσανε στον τερματισμό στην πόλη του Λιτοχώρου (42 χλμ. – 295 υψ.).

Πρώτος τερμάτισε ο Σιδηρόπουλος Νίκος της Drift Running Team Komotini σε χρόνο 4:41:51.Τον ακολούθησε ο πολύπειρος Θεσσαλονικιός αθλητής ,πρόεδρος του Σ.Δ.Υ.Θεσσαλονίκης , Βενετικίδης Δημήτρης με χρόνο 4:43:25 και την 3άδα έκλεισε ο Λεωνίδας Ξανθόπουλος του Α.Φ.Π. Αλεξάνδρεια σε 4:51:59.

Στις γυναίκες 1η και μόλις 18η γενικής τερμάτισε η εξαιρετική ΜΑΚΚΟΗ ΡΑΝΝΕΛΕ του GO MRP Running team σε μόλις 5:15:58.Στην 2η θέση τερμάτισε η Παπουνίδου Ναταλία της Salomon Hellas σε χρόνο 5:21:33 , ενώ πολύ πίσω και σε χρόνο 6:05:45 τερμάτισε η Ζαπρούδη Αναστασία του ΕΟΣ Νιγρίτα.

Μεγάλη επιτυχία και για τον Σύλλογο μας. Ο Λάκης Μπαρτζιώκας τερμάτισε 2ος στην κατηγορία των άνω 55 ετών και στην εντυπωσιακή 13η θέση γενικής κάνοντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του τερματίζοντας σε 5:13:35.Πολύ καλή εμφάνιση και από τον μόνιμο εκπρόσωπο μας στα βουνά της χώρας μας ,τον Αθανάσιο Κολέτσιο ,οποίος τερμάτισε 17ος γενικής σε χρόνο 5:15:21.O Κωνσταντίνος Φαγκρίδας  ολοκλήρωσε την πολύ απαιτητική διαδρομή στην 66η θέση σε 5:58:52   ,ενώ στην 125η θέση τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Ρουσαμάνης σε 6:52:35.

Στον αγώνα συμμετείχαν και οι Αλέξανδρος Σχορτσιανίτης και Άρης Καραμπέρης οι οποίοι έχουν τρέξει σε αρκετούς αγώνες με τον σύλλογο μας ,αλλά στον συγκεκριμένο αγώνα έτρεξαν για τον Ο.Π.Ο.Πύλης . Ο Αλέξανδρος τερμάτισε στην 47η θέση γενικής σε 5:42:32 ,ενώ ο Άρης Καραμπέρης τερμάτισε  στην 83η θέση σε 6:09:20.Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα οι αθλητές μας κάθισαν σε ταβέρνα της περιοχής και απόλαυσαν τις τοπικές γεύσεις.

Οι 6 δρομείς του Συλλόγου μας:Άρης Καραμπέρης (Νο91), Αθανάσιος Κολέτσιος(Νο92) , Κωνσταντίνος Φαγκρίδας(Νο106)  , Κωνσταντίνος Ρουσαμάνης(Νο107) και Λάκης  Μπαρτζιώκας(Νο108) μαζί με άλλους δρομείς που έτρεξαν στον «26ο Ορειβατικό Μαραθώνιο Ολύμπου»