10ος Ημιμαραθώνιος Τυρνάβου-Λάρισας

10th tyrnanos-larisa

Περισσότεροι από 250 δρομείς βρέθηκαν στον Τύρναβο την Κυριακή 2 Δεκεμβρίου για να συμμετάσχουν στον  ημιμαραθώνιο Τυρνάβου-Λάρισας που φέτος συμπλήρωσε αισίως τα 10 χρόνια .Τον αγώνα διοργάνωσε με απόλυτη επιτυχία ο Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού & Επιστημών Λάρισας και η Κοινωφελής  Επιχείρηση Δήμου Τυρνάβου, σε συνεργασία με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Αν. Θεσσαλίας.

Οι καιρικές συνθήκες όμως δεν βοήθησαν πολύ τους δρομείς.Λίγο πριν την εκκίνηση άρχισε να βρέχει και η βροχή συνεχίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα.Έτσι,οι δρομείς αντιμετώπισαν κάποια προβλήματα ολισθηρότητας κυρίως στα τελευταία χιλιόμετρα της διαδρομής μέσα στο πάρκο του Πηνειού ποταμού.Από φέτος έγιναν και κάποιες αλλαγές στη διαδρομής ειδικότερα προς το τέλος  της.

Στα αποτελέσματα ,μεγάλη επιτυχία για το σύλλογό μας από τον  Νίκο Μπάκο να τερματίζει δεύτερος γενικής με χρόνο 1:19:29,προσθέτοντας έτσι ένα ακόμη κύπελλο στη συλλογή του.Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε  ο Κύπριος Λεωνίδας Ιωάννου με 1:15:45 ενώ τρίτος με 1:20:01   ήταν ο Δημήτρης Μαλάι του Συλλόγου Δρομέων Καρδίτσας .Πρώτη γυναίκα τερμάτισε η Κατερίνα Γκερλή του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Λάρισας με χρόνο 1:42:03, δεύτερη η Ευαγγελία Βαρσάμη του ΣΑΦΑΝΣ σε χρόνο 1:49:50 και τρίτη η Κατερίνα Κούτρα που τερμάτισε σε χρόνο 1:53:50.

Ο Σύλλογός μας βρέθηκε στον γειτονικό νομό με πολυμελής  αποστολή.Συνολικά 16 δρομείς μας πήραν μέρος και ολοκλήρωσαν τη διαδρομή .Δείτε τα αποτελέσματα των δρομέων του Συλλόγου μας και φωτογραφίες από τον 10ο ημιμαραθωνίο Τυρνάβου-Λάρισας.