2o Corfu Mountain Trail:Ένας από τους καλύτερους αγώνες βουνού

corfu mountain trial 6

Με τις καλύτερες  των εντυπώσεων επέστρεψαν οι δρομείς μας από τo νησί των Φαιάκων και τη συμμετοχή τους στο 2ο Corfu Mountain Trail που έγινε στις 10 Φεβρουαρίου 2013.Όπως μας είπαν ήταν τα πάντα άψογα.Και πώς να μην είναι αφού το οργανωτικό κομμάτι αλλά και το αγωνιστικό χαρακτηρίστηκε από απόλυτη επιτυχία. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Το Σάββατο το απόγευμα κάτω από έντονη βροχόπτωση οι δρομείς μας φτάσανε στην Κέρκυρα. Αφού αρχικά πήγανε στο χώρο παραλαβής δίπλα στο Παλαιό  Φρούριο για να παραλάβουν τους αριθμούς και τα chip ατομικής χρονομέτρησης , στη συνέχεια βρέθηκαν στην αίθουσα  «ΙΟΝΙΟΥ ΒΟΥΛΗΣ» προκειμένου να παρακολουθήσουν ένα πολύ ενδιαφέρον σεμινάριο. Ομιλητής ήταν ένας από τους κορυφαίους δρομείς ορεινού τρεξίματος στη χώρα μας , ο Νίκος Καλοφύρης με θέμα : «ΟΡΕΙΝΟ  ΤΡΕΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ   ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ» όπου αναφέρθηκε στο δεκάλογο τεχνικών κινήσεων στο βουνό.

Την  ημέρα του αγώνα ο καιρός ήταν αρωγός στην προσπάθεια των αθλητών καθώς επικρατούσε καταπληκτική ηλιοφάνεια καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στις 8 το πρωί δόθηκε η εκκίνηση από την πλατεία στις Μπενίτσες και η επίπονη προσπάθεια των αθλητών ξεκίνησε . Ο αγώνας ήταν υψηλής δυσκολίας και η συνεχής βροχόπτωση των 2 προηγούμενων ημερών δημιούργησε αρκετά προβλήματα στους δρομείς μιας και το έδαφος ήταν αρκετά λασπώδες σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής. Έτσι είχαμε και αρκετές πτώσεις οι οποίες ευτυχώς δεν επέφεραν κανένα τραυματισμό. Η διαδρομή είχε έντονες υψομετρικές διαφορές .Ειδικά το 10ο χιλιόμετρο είχε τρομερή κλίση με τους δρομείς να ανεβαίνουν 220 μέτρα σε ένα μόλις 1 χιλιόμετρο. Παρ΄όλες τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν οι δρομείς, το φυσικό περιβάλλον της διαδρομής  μέσα σε πυκνή δασική βλάστηση τους αντάμειψε  αφού τα τοπία που αντίκρισαν ήταν πραγματικά μοναδικά.

Στον τερματισμό οι ντόπιοι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Ο μπουφές του pasta party ήταν γεμάτος με άφθονες  λιχουδιές (μακαρόνια, τοπικά φαγητά, πίτες , διάφορα κρεατικά) και μπύρα τοπική για αθλητές αλλά και συνοδούς!!

Στο αγωνιστικό τώρα κομμάτι,στην απόσταση των 17 χιλιομέτρων (OLIVE TREE 17KM) τερμάτισαν  συνολικά 178 δρομείς . 1ος τερμάτισε σε μόλις 1.47.50 ο Τσίπης Άρης από την Παραμυθιά Θεσπρωτίας , ενώ τον ακολούθησε στην 2η θέση με μόλις 10 δευτερόλεπτα διαφορά ο Ντάφας Κοσμάς από την Αλβανία με επίδοση 1:48:00.Την 3άδα έκλεισε ο Καββαδάς  Νικόλαος από την Κέρκυρα σε χρόνο 1:51:45.

Στις γυναίκες 1η τερμάτισε η ανεξάρτητη αθλήτρια Φώτη Στέλλα σε 2:17:05.Την ακολούθησαν, στη δεύτερη θέση σε 2:22:53 η Κερκυραία Λέσση Μαρία και  3η η επίσης Κερκυραία Χρύσα Παπακώστα σε 2:41:26.

Από τα μέλη του Συλλόγου μας , εξαιρετική εμφάνιση είχαμε από τον Σωτήρη Βαβρίτσα που τερμάτισε στην 10η θέση γενικής κατάταξης με χρόνο 1:59:10 .Δείτε τα αποτελέσματα των 8 δρομέων μας που συμμετείχαν στην απόσταση των 17χιλιομέτρων(OLIVE TREE 17KM):