Αποτελέσματα Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ανωμάλου Δρόμου

????????photo:sportrikala.gr

Διεξήχθη με απόλυτη επιτυχία στις Σκαμνιές της Πηγής Τρικάλων το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου. Σύμμαχος στην επιτυχημένη διοργάνωση  οι καλές καιρικές συνθήκες που βοήθησαν στην προσέλευση πλήθους κόσμου (περισσότερα από 1000 άτομα), αλλά και στην επίτευξη πολύ καλών επιδόσεων από τους αθλητές. Μεγάλη επιτυχία και από την οργανωτική επιτροπή αφού η εμπειρία των Τρικαλινών παραγόντων της πρώην ΕΑΣ ήταν η εγγύηση για την άρτια διεξαγωγή στέλνοντας έτσι το μήνυμα ότι στην περιοχή μας μπορούν να διεξαχθούν αγώνες πολύ υψηλού επιπέδου.

Μεγάλες επιδόσεις είχαμε από τους δρομείς σε όλες τις κατηγορίες.Στους άντρες στο αγώνισμα των 10 χιλιομέτρων 1ος τερμάτισε ο Δήμος Μαγγίνας του Ολυμπιακού με 30:34. Ο Δήμος κέρδισε για 3η φορά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου (2010,2011 οι άλλες 2).Στην 2η θέση τερμάτισε ο αθλητής του Παναθηναϊκού , Κώστας Πούλιος , με χρόνο 30:49 ο οποίος ήταν μάλιστα και άρρωστος.Την 3άδα έκλεισε ο Χριστόφορος Μερούσης  από την Χίο με χρόνο 30:54.Στον συγκεκριμένο αγώνα τρέξανε και 2 δρομείς που έχουν τρέξει και με τα χρώματα του Συλλόγου μας. Ο Δημήτρης Τσιούνης του Γ.Σ. Πύλης τερμάτισε στην 32η θέση με χρόνο 34:01 , ενώ ο Σωτήρης Βαβρίτσας του Γ.Σ. Τρικάλων τερμάτισε στην 82η θέση με χρόνο 40:20.

Στις γυναίκες στο αγώνισμα των 8 χιλιομέτρων η Μάγδα Γαζέα της ΑΓΕ Ζακύνθου τερμάτισε στην 1η θέση με χρόνο 28.57.Στην 2η θέση η αθλήτρια της ΑΕΚ ,Μαριλένα Σοφοκλέους , τερμάτισε 2η σε 29:01 και την τριάδα έκλεισε η Ντενίζ Δημάκη του ΓΑΣ Ιλισσός σε 29:03 . Δείτε τα αποτελέσματα των αγώνων: