Συμμετοχές του Συλλόγου μας και στον «3ο Πράσινο Ημιμαραθώνιο Λευκάδας»

3rd Green half Marathon -Start

Ταυτόχρονα με τον «20ο δρόμο Υγείας» στο Βόλο ,δρομείς μας βρέθηκαν και έτρεξαν σε ένα άλλο σημείο της χώρας μας. Συγκεκριμένα 6 δρομείς μας έτρεξαν σ΄έναν από τους πιο όμορφους Ημιμαραθωνίους , τον 3ο Πράσινο Ημιμαραθώνιο Λευκάδας που διεξήχθη την Κυριακή το πρωί.

Συνολικά , περισσότεροι απο 300 δρομείς τρέξανε στον ημιμαραθώνιο , 323 στα 5 χλμ. αλλά και δεκάδες παιδιά έλαβαν μέρος στους αγώνες του προγράμματος της διοργάνωσης που πραγματοποιήθηκε για 3η συνεχόμενη χρονιά.Η εκκίνηση δόθηκε στο Πάρκο Παραλίας Λευκάδας με την διαδρομή του ημαμαραθωνίου να περνά μέσα από την πόλη στα πρώτα 5 χιλιόμετρα και στη συνέχεια οι δρομείς τρέξανε δίπλα στη Λιμνοθάλλασα της Λευκάδας, μέρος της οποίας βρίσκεται σε περιβάλλον μεγάλης οικολογικής σημασίας.Τον αγώνα διοργάνωσαν με απόλυτη επιτυχία ο Αθλητικός Σύλλογος Λευκάδας “Φίλανδρος” σε συνεργασία με τον ΣΕΓΑΣ Δυτ. Στερεάς, τον Δήμο Λευκάδας και την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων.

Στα αποτελέσματα ,στον ημιμαραθώνιο , μετά από μεγάλη μάχη νικητής  αναδείχθηκε ο Γιάννης Τσιόκος του Σ.Δ. Πρέβεζας με 1:18:09 και την τριάδα συμπλήρωσαν , ο Λευκαδίτης  Γιάννης Σταματόπουλος του τοπικού ΑΣ Φίλανδρος με επίδοση 1:18:23 και ο Κόκκολας Κωνσταντίνος του ΑΟ ΠΕΛΟΨ .Στις γυναίκες η Χάιντι Διακομοπούλου κέρδισε για 2η φορά τον συγκεκριμένο αγώνα. Με επίδοση 1:27:52 τερμάτισε 1η ,ενώ στη 2η θέση σε χρόνο1:29:02 τερμάτισε η Λουβή Θεώνη .Την τριάδα έκλεισε η ανεξάρτητη δρομέας Ελένη Σαριδάκη.

Στα 5 χλμ. νικητές αναδείχθηκαν ο Σωτήρης Καρφάκης στους άνδρες και στις γυναίκες η Γεωργία Λουβή  που εντυπωσίασε τερματίζοντας 5η γενικής.

Ο Σύλλογός μας συμμετείχε με 5 δρομείς στον Ημιμαραθώνιο και με 1 δρομέα στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων . Την καλύτερη επίδοση από τους δρομείς μας πέτυχε ο Ηλίας Γιακίμης με επίδοση 1:26:51 τερματίζοντας στην πολύ καλή θέση 17 γενικής.Δείτε τα αποτελέσματα των δρομεών μας στον Ημιμαραθώνιο και στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων :

108. 95. ΜΠΑΛΑΤΣΟΥΚΑΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ 0:26:35

Δείτε συλλογή φωτογραφιών των δρομέων μας από τον 3ο Πράσινο Ημιμαραθώνιο της Λευκάδας.Ευχαριστούμε τον ιστότοπο  http://www.lefkada.gr και τον Νίκο Καββαδά για την παραχώρηση των φωτογραφιών: