1ος Αχίλλειος Ημιμαραθώνιος – Αποτελέσματα – Φωτογραφίες των δρομέων μας

555427_10201224055377268_1760984933_n

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσαν να φανταστούν οι διοργανωτές του 1ου Αχίλλειου Άθλου Φαρσάλων. Τόσο από τον αριθμό των συμμετοχών ,που ξεπέρασαν τις 200, όσο και από την πολύ καλή προετοιμασία του αγώνα που οργάνωσαν ο Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού Κοινωνικής Προστασίας Αλληλεγγύης Δήμου Φαρσάλων (Ο.Π.Α.Κ.Π.Α.Δ.Φ.) και η Ελληνική Ομοσπονδία Συλλόγων Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού – Υπεραποστάσεων (ΕΟΣΛΜΑ-Υ) . Η συμμετοχή ήταν δωρεάν και  στους δρομείς παρασχέθηκε ηλεκτρονική χρονομέτρηση , η τροφοδοσία ήταν ικανοποιητική και στους 4 σταθμούς ανεφοδιασμού, ενώ και τα αναμνηστικά που δόθηκαν στους τερματίζοντες ήταν πολλά, συμπεριλαμβανομένου και του πολύ καλού μεταλλίου.Δείτε το δελτίο τύπου του Δήμου Φαρσάλων πατώντας εδώ

Στα αγωνιστικά , να αναφέρουμε ότι η συνολική απόσταση του  αγώνα ήταν 21,5 και  την 1η θέση κατέκτησε ο Λαρισαίος δρομέας Κακαρότζας Αντώνης της ΑΕΛ με επίδοση 1:17:33 , ο οποίος ξέφυγε στο 15ο χιλιόμετρο από τον δεύτερο του αγώνα τον Δημήτρη Μαλάι του ΣΔ Καρδίτσας με επίδοση 1:18:45,ενώ στην Τρίτη θέση τερμάτισε με επίδοση 1:23:41 ο ανεξάρτητος δρομέας Κοσμάς Κωνσταντινίδης .Στις γυναίκες 1η τερμάτισε η Βολιώτισσα δρομέας   Χριστίνα Κισσονέργη  του ΣΔΥ Βόλου με επίδοση 1:39:53 .Στην δεύτερη θέση ακολούθησε η Λαρισαία Κατερίνα Γκερλή με 1:49:43 του Σ.Μ.Ν. ΛΑΡΙΣΑΣ, ενώ την τριάδα έκλεισε η Σταυρούλα Μορφογιάννη 2:01:52 του Σ.Δ.Υ.Β.

Ο Σύλλογός μας στήριξε την προσπάθεια του Οργανισμού Πολιτισμού Αθλητισμού Κοινωνικής Προστασίας Αλληλεγγύης Δήμου Φαρσάλων (Ο.Π.Α.Κ.Π.Α.Δ.Φ.) καθώς η αποστολή μας ήταν από τις πολυπληθέστερες . Συνολικά 25 δρομείς μας  συμμετείχαν στον αγώνα. Την καλύτερη επίδοση από τους δρομείς μας πέτυχε ο Ρούσας Νίκος με επίδοση 1:32:23 τερματίζοντας στην 13η θέση γενικής και μάλιστα κατέκτησε  την 1η θέση στην κατηγορία του (έως 24 ετών).

os athlos - Rousas

Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Λάκη Μπαρτζιώκα που τερμάτισε πρώτος στην κατηγορία των 60-64 ετών με επίδοση 1:36:35 (20ος γενικής).Πρωτιά είχαμε και στην κατηγορία των 70 με τον Γιώργο Θέμελη να τερματίζει σε 2:22:29 ,ενώ την 2η θέση κατέκτησε ο Χρήστος Ακρίβος στην κατηγορία των 65-69 με επίδοση 2:35:07.