Σάρωσαν οι Τρικαλινοί δρομείς στον Κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών και τους παράλληλους αγώνες-1ος ο Νακόπουλος στα 5 χιλιόμετρα,1η η Καρακατσάνη στα 10 χιλιόμετρα,2ος ο Πούλιος στον Μαραθώνιο

1441380_764092473617167_1766530221_n

Μεγάλες επιτυχίες για τους Τρικαλινούς δρομείς στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο Αθηνών  και στους παράλληλους αγώνες!

Ο Κώστας Νακόπουλος αθλητής της ΓΕΑ Τρικάλων, αν και άρρωστος,  τερμάτισε 1ος στο αγώνισμα των 5 χιλιομέτρων . Ο Κώστας  ήταν από την αρχή στο γκρούπ των πρωτοπόρων και στα τελευταία  μέτρα κατάφερε να ξεφύγει από τους υπόλοιπους αθλητές  και τερμάτισε πρώτος με επίδοση 15:48.

1465173_421710484618525_1843295474_n

Στα 10 χιλιόμετρα η Αναστασία Καρακατσάνη  τερμάτισε άνετα 1η γυναίκα με επίδοση 35:36. Μάλιστα η Αναστασία θα είχε πετύχει ακόμη καλύτερη επίδοση καθώς μόλις μπήκε στο Καλλιμάρμαρο οι διοργανωτές δεν την καθοδήγησαν σωστά με αποτέλεσμα να χάσει κάποια δευτερόλεπτα .Η Αναστασία ήταν από την αρχή στην πρώτη θέση και κατάφερε να την διατηρήσει μέχρι το τέλος δείχνοντας ότι αυτήν την περίοδο είναι η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια μεγάλων αποστάσεων.

561980_557243317682549_1032160049_n

Στον μαραθώνιο είχαμε ακόμη μία διάκριση για τον Τρικαλινής καταγωγής Κωνσταντίνο Πούλιο . Ο Κώστας τερμάτισε στην δεύτερη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα του Μαραθωνίου με επίδοση 02:25:33 πίσω από τον Χριστόφορο Μερούση .

1463510_10201498281152741_1958370807_n

Διάκριση και για 3 μέλη του συλλόγου μας .Ο Γιώργος Θέμελης για ακόμη μια φορά μας έκανε περήφανους. Τερμάτισε στον μαραθώνιο  στην 4η θέση στην κατηγορία των 75 και άνω με επίδοση 5:18:22 .Πολλά μπράβο στον κύριο Γιώργο! Να θυμήσουμε ότι πριν από 20 ημέρες είχε συμμετάσχει και σε αγώνα 30 χιλιομέτρων στην Βουδαπέστη.

999289_10201498276392622_1751877574_n

Στα 5 χιλιόμετρα εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο πρόεδρος του Συλλόγου Νίκος Οικονομίδης . Τερμάτισε στην 2η θέση στην κατηγορία των 35-39 με επίδοση 18:56 , η οποία αποτελεί και την καλύτερη εμφάνισή του σε αγώνα τέτοιας εμβέλειας.

IMG_5059

Ακόμη μία διάκριση για τον Σύλλογο μας είχαμε στα 5 χιλιομέτρα,στις γυναίκες αυτήν τη φορά.Η Στέλλα Ματσαγγάνη στην 2η συμμετοχή της με τον Σύλλογό μας τερμάτισε στην 3η θέση στην κατηγορία της με επίδοση 26:27 .

1452588_324089231065346_1992047881_n

Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε και την πρωτοεμφανιζόμενη σε μαραθώνιο Αθανασία Φίλιου του Γ.Σ. Τρικάλων .Η Αθανασία τερμάτισε στην 5η θέση της κατηγορία της και 9η στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου με την εντυπωσιακή επίδοση 3:20:28 .Με την επίδοσή της αυτή  συγκαταλέγεται ανάμεσα στις καλύτερες  Ελληνίδες  μαραθωνοδρόμους για το 2013. Δίπλα στην Αθανασία, κατά μήκος όλης της διαδρομής, ήταν ο αθλητής από την Πύλη Τρικάλων Δημήτρης Τσιούνης (από τους κορυφαίους δρομείς της χώρας μας) που αυτή τη φορά είχε αναλάβει τον ρόλο του «βοηθού».