Ο Σύλλογός μας στο 47ο Καραϊσκάκειο Δρόμο – Δεύτερη θέση για τον Ηλία Γιακίμη

10483704_1434553150161824_485583701190182557_n

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος στο Μαυρομμάτι Καρδίτσας,γενέτειρα του Ήρωα του 1821 Γεωργίου Καραϊσκάκη ,έγιναν μεγάλες πολιτιστικές εκδηλώσεις προς τιμήν του με την ονομασία  ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΕΙΑ 2014. Ανάμεσα  σε αυτές, ο Πολιτιστικός Σύλλογος του Μαυρομματίου Ο ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ , ο Σύλλογος Δρομέων Καρδίτσας και ο Ν.Π.Δ.Δ.ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ  ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΝΕΟΤΗΤΑ του Δήμου Μουζακίου   διοργάνωσαν τον 47ο Καραϊσκάκειο δρόμο .

Ο αγώνας συνολικής απόστασης 25 χιλιομέτρων έγινε το  Σάββατο 28 Ιουνίου με την εκκίνηση να δίνεται στην κεντρική πλατεία της Καρδίτσας , και ο τερματισμός στην πλατεία του Μαυρομματίου μπροστά στον επιβλητικό  έφιππο ανδριάντα του Γ. Καραΐσκάκη .Η διαδρομή ήταν επίπεδη στους πρόποδες του ορεινού όγκου της Θεσσαλίας. Συνολικά περισσότεροι από 60 αθλητές συμμετείχαν στον αγώνα, ο οποίος διεξήχθη κάτω από πολύ υψηλές θερμοκρασίες (περίπου 30 βαθμοί Κελσίου) . Οι εθελοντές όμως έδωσαν τις λύσεις, με αρκετά νερά σε όλο το μήκος της διαδρομής και άλλες διευκολύνσεις  που συντέλεσαν τα μέγιστα στην επιτυχία του αγώνα. Πρώτος τερμάτισε ο αθλητής του τοπικού Συλλόγου Δρομέων Καρδίτσας ,Χατζηγιάννης Δημήτριος με επίδοση 1:37:38 .Μεγάλη επιτυχία ,ακόμη μία για τον Ηλία Γιακίμη δρομέα του Συλλόγου μας, ο οποίος είναι σε εξαιρετική κατάσταση φέτος . Τερμάτισε στην δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης και πρώτος στην κατηγορία του με χρόνο 1:38:02.Τρίτος τερμάτισε ο Κωνσταντινίδης Κοσμάς από την Θεσσαλονίκη.

Στις γυναίκες ,πρώτη τερμάτισε η Καλλία Ελένη του Σ.Δ.Υ. Θεσσαλονίκης με χρόνο 2.39.17 ,δεύτερη η Εγγλέζου Ντίνα με 2.39.22 του Σ.Δ.Καρδίτσας και τρίτη η Γκούρλα Μαρία με 2.42.05 του Σ.Δ.Υ.Αθηνών.

Μεγάλες επιτυχίες για τον Σύλλογο μας ο οποίος εκπροσωπήθηκε από 14 αθλητές .Δύο αθλητές μας  διακρίθηκαν στις κατηγορίες τους.Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα και τις επιτυχίες των δρομέων μας: