Ο Σύλλογός μας με πολλές συμμετοχές και επιτυχίες στο Zagori Mountain Running

10501644_4614501216398_4144454152852114048_n

Ο αγώνας του καλοκαιριού διεξήχθη στο Zαγόρι, στην πανέμορφη χαράδρα του Βίκου , το διήμερο 26 και 27 Ιουλίου. Πρόκειται  για το The North Face Zagori Mountain Running, ένα μοναδικό αθλητικό διήμερο, γεμάτο αγώνες και εκπλήξεις. Την μεγάλη επιτυχία του αγώνα αποκαλύπτει ο εντυπωσιακός αριθμός των αθλητών που συμμετείχαν σε όλους τους αγώνες καθώς ξεπέρασαν τους 1100 δρομείς σε όλα τα αγωνίσματα ,αριθμός που αποτελεί ρεκόρ!

Συνολικά διεξήχθησαν 4 αγώνες. Δύο το Σάββατο ,ο μεγάλος αγώνας των 80 χλμ. και ο αγώνας συνολικής απόστασης 42 χλμ.Την Κυριακή διεξήχθησαν οι δύο αγώνες μικρότερων αποστάσεων.Ο αγώνας των 21 χλμ. και 10 χλμ..Οι δρομείς δεν πτοήθηκαν από την έντονη ζέστη αλλά και την πολύ απαιτητική διαδρομή και πραγματικά όσοι τρέξανε την διαδρομή μείνανε εντυπωσιασμένοι από την ομορφιά του τοπίου. Και αυτήν την μοναδικότητα του τοπίου είναι που θέλουν να διατηρήσουν και οι διοργανωτές του αγώνα καθώς ο φετινός αγώνας παίρνει και έναν επιπλέον χαρακτήρα, αυτόν της προστασίας του περιβάλλοντος, καθώς ήταν αφιερωμένος  κατά των παρεμβάσεων στον ποταμό Αώο.

ΜΕ 2 ΔΡΟΜΕΙΣ ΜΑΣ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΤΩΝ 80ΧΛΜ.

Στα αποτελέσματα, στον αγώνα των 80 χιλιομέτρων πρώτος τερμάτισε ο καλύτερος αθλητής ορεινού τρεξίματος τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας. Φυσικά αναφερόμαστε στον  Δημήτρη Θεοδωρακάκο της SALOMON HELLAS που τερμάτισε σε 9:34:29. Τον ακολούθησε με μεγάλη διαφορά  ο  Φάνης Αρκουμάνης της Tecnica με επίδοση 10:12:20.Την 3άδα ολοκλήρωσε ο Ιταλός GIOVANELLI NICOLA της Team La Sportiva  με επίδοση 10:23:09.

Στις γυναίκες πρώτη νικήτρια αναδείχθηκε για 2η συνεχή χρονιά (πέρσι στα 50 χλμ.) η ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ ΜΑΡΑ  της FIFTH ELEMENT με επίδοση 11:59:40 , στην 2η θέση τερμάτισε η  ΙΩΑΝΝΑ ΜΠΑΡΑΤΣΑ επίσης της FIFTH ELEMENT σε 13:31:08 και 3η τερμάτισε η LORA REPCHENKO της Odlo/LaSportiva-Ostracon με 14:06:43 .

10270542_10203254171692333_4804467453898830891_n10505471_10203254507860737_8627015462363256426_n

Ο Αχιλλέας Χριστάνας (Νο 11) και ο Σάκης Κολέτσιος συμμετείχαν στον αγώνα των 80 χλμ.

Ο Σύλλογός μας εκπροσωπήθηκε στον πολύ απαιτητικό αγώνα από 2 δρομείς μας. Πρόκειται για τους συνήθεις «ύποπτους» , τον Αχιλλέα Χριστάνα και τον Θανάση Κολέτσιο. Ο Αχιλλέας, αν και έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση και βρισκόταν στις πρώτες θέσεις τελικά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα.Στο 66ο χιλιόμετρο ένα πρόβλημα τραυματισμού δεν του επέτρεψε να τερματίσει .Ο Σάκης Κολέτσιος αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα με το στομάχι του στην διάρκεια της διαδρομής , σκέφτηκε πολλές φορές την εγκατάλειψη ,αλλά τελικά κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα. Τερμάτισε σε 15:53:52 στην 63η θέση.ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 ΔΡΟΜΕΙΣ ΜΑΣ!

12ος Ο ΔΡΟΜΕΑΣ  ΜΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΣΚΑΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΩΝ 42 ΧΛΜ.

Στον αγώνα των 42 χιλιομέτρων ο Σύλλογός μας συμμετείχε με 2 δρομείς μας ,τον Γιώργο Ντάσκα να κάνει εξαιρετική εμφάνιση, και τον Γιώργο Μητσιμπόνα.Ο Γιώργος Ντάσκας ολοκλήρωσε την συνολική απόσταση σε 5:19:53 τερματίζοντας στην εντυπωσιακή 12η θέση γενικής.Η δεύτερη συμμετοχή μας στον αγώνα έγινε από τον Γιώργο Μητσιμπόνα.Ο Γιώργος για ακόμη μια φορά ολοκλήρωσε με επιτυχία έναν δύσκολο ορεινό αγώνα. Ο χρόνος τερματισμού του ήταν 8:44:30 και τερμάτισε στην 176η θέση.

Ο Γιώργος Μητσιμπόνας στον τερματισμό στο αγώνισμα των 42 χλμ.

ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 ΔΡΟΜΕΙΣ ΜΑΣ!