Στο Ξηρολίβαδο ο Κώστας και ο Θανάσης Φαγκρίδας

11667484_1627743074176163_7046959339617125106_n

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 5 Ιουλίου ο «5ος ορεινός αγώνας» στο Ξηρολίβαδο Βέροιας . Τον αγώνα διοργάνωσε ο Σύλλογος Δρομέων Βέροιας, με την υποστήριξη του συνεταιρισμού διαχείρισης συνιδιοκτησίας Ξηρολιβάδου, του Π.Ο.Ξ. (Πολιτιστικός σύλλογος Ξηρολιβάδου), του ΠΟΠΕΣΥ (Περιβαλλοντικός ποδηλατικός σύλλογος Βέροιας) της ΛΕΜΟΒ και της ΟΜΑΔΑΣ ΔΙΑΣΩΣΗΣ (παράρτημα Ημαθίας) καθώς και με την πολύτιμη βοήθεια του τεχνικού διευθυντή του αγώνα ,του Αντώνη Κουκουτέγου.

Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν από το Σάββατο καθώς κάποιοι δρομείς  κατασκήνωσαν σ’ ένα πανέμορφο λιβάδι, περιστοιχισμένο από υπεραιωνόβια  μαυρόπευκα.

Το πρωί της Κυριακής στις 9.00  δόθηκε η εκκίνηση αγώνα των 1500 μέτρων για παιδιά και στη συνέχεια έλαβε εκκίνηση ο μεγάλος αγώνας των 14,5 χλμ. Παρά την διεξαγωγή του δημοψηφίσματος , οι δρομείς έδειξαν την μεγάλη τους αγάπη για το χόμπι τους ,καθώς σημειώθηκε ρεκόρ συμμετοχών, με  περίπου 300 δρομείς να τερματίζουν. Η διαδρομή που βρισκόταν όλη μέσα σε μια πανέμορφη δασική περιοχή ήταν εύκολη για αγώνα βουνού καθώς περιελάμβανε μικρές αυξομειώσεις ανηφόρας & κατηφόρας αλλά και πολλά σημεία σε επίπεδα μονοπάτια που ξεκούραζαν τους δρομείς. Ο συγκεκριμένος θεωρείται ο γρηγορότερος και ευκολότερος ορεινός αγώνας με υψόμετρο πάνω από 1230μ, στην Ελλάδα.Οι αθλητές είχαν και την συνοδεία 2 ιππέων καθ’όλο το μήκος της διαδρομής.

Στα αποτελέσματα , νικητής αναδείχθηκε  ο Γιώργος Σταμούλης με ρεκόρ διαδρομής 54:22 . Στις γυναίκες πρώτη και μάλιστα με πολύ καλή εμφάνιση τερμάτισε η Βασιλική Καραγεωργάκη της Stoikos Running με επίδοση 1:14:04.

Τον Σύλλογό μας εκπροσώπησαν στον αγώνα των 14,5 χιλιομέτρων δύο αθλητές μας. Πρόκειται για τους αδερφούς Φαγκρίδα ,τους Κώστα και Θανάση που στηρίζουν όλους τους ορεινούς αγώνες της ευρύτερης περιοχής μας. Οι δρομείς μας κατασκήνωσαν από το Σάββατο στην περιοχή και συνάντησαν πολλούς φίλους τους από πολλά μέρη της Ελλάδας . Την καλύτερη επίδοση πραγματοποίησε ο Κωνσταντίνος  Φαγκρίδας  με 1:09:55 τερματίζοντας στην 51η θέση. Ο Αθανάσιος Φαγκρίδας  με επίδοση 1:14:04  τερμάτισε στην 84η θέση. Πραγματικά όπως μας είπαν οι συμμετέχοντες ήταν ένας αγώνας που έκλεψε τις εντυπώσεις και κλείνουν ραντεβού για την επόμενη χρονιά!!!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Φαγκρίδας  Κωνσταντίνος  1:09:55

Φαγκρίδας Αθανάσιος         1:14:04

Δείτε φωτογραφίες των δρομέων μας αλλά και από το πολύ όμορφο τοπίο που διεξήχθη ο αγώνας. Ευχαριστούμε για το φωτογραφικό υλικό τον Σύλλογο Δρομέων Βέροιας και τον Θανάση Φαγκρίδα.