8ος Μαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος & παράλληλοι αγώνες 10 χλμ – 5χλμ

376011_587843674573402_782129123_n

Ο δεύτερος μεγαλύτερος Μαραθώνιος της χώρας μας ,ο Μαραθώνιος Μέγας Αλέξανδρος,διεξήχθη προχθές , 21-04-2013 με απόλυτη επιτυχία.Για πρώτη φορά οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 1000 και συγκεκριμένα τερμάτισαν 1111 δρομείς.Μεγάλος ο αριθμός και των θεατών καθώς πλήθος κόσμου βρέθηκε τόσο στην εκκίνηση όσο και στον τερματισμό.

Ο αγώνας διεξάγεται κάθε χρόνο στα μέσα Απρίλη. Η εκκίνηση δίνεται από την Πέλλα, την γενέτειρα του Μεγάλου Αλεξάνδρου και πρωτεύουσα της Αρχαίας Μακεδονίας και συγκεκριμένα από το άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου και  ο τερματισμός βρίσκεται στο σήμα κατατεθέν της πόλης της Θεσσαλονίκης , μπροστά στον Λευκό Πύργο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο αγώνας έγινε κάτω απο αρκετή ηλιοφάνεια που μετά τις 10 άρχισε να δημιουργεί προβλήματα στους δρομείς .Παρόλες τις δυσκολίες οι δρομείς πέτυχαν αρκετά καλές επιδόσεις.Έτσι, είχαμε να τερμάτιζει πρώτο τον Αιθίοπα METAFERIA TEKLU GETO με επίδοση 2:19:29 και στη δεύτερη θέση ο επίσης Αιθίοπας TEFERA DEBAS ABATE με χρόνο 2:20:19. Μεγάλη επιτυχία για τον Αντώνη Παπαδημητρίου του Άρη Θεσσαλονίκης που τερμάτισε 3ος γενικής , και 1ος Έλληνας πραγματοποιώντας εντυπωσιακή επίδοση με χρόνο 2:27:09 ,βελτιώνοντας την ατομική του επίδοση κατά 11 λεπτά μιας και πέρσι είχε τερματίσει σε 2:38:24.

Στις γυναίκες κάνοντας μια εξαιρετική κούρσα τερμάτισε πρώτη η Μάγδα Γαζέα της ΑΓΕ Ζακύνθου με επίδοση 2:41:25.Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Ρουμάνα LUCA MARIA MAGDALENA με επίδοση 2:48:45 ,ενώ στην 3η θέση και με επίδοση  2:56:31 τερμάτισε η  Κωνσταντός Έλενα της POLISPORTIVA CORS.

Ο Σύλλογός μας εκπροσωπήθηκε στον 8ο Μαραθώνιο Μεγάλου Αλεξάνδρου με 6 δρομείς. Την καλύτερη επίδοση πραγματοποίησε ο Αντωνίου Θεόδωρος με επίδοση 3:17:38 τερματίζοντας στην 89η θέση γενικής. Δείτε τα αποτελέσματα των δρομέων μας αναλυτικά:

4:50:17

Συγχαρητήρια σε όλους για την συμμετοχή και τον τερματισμό τους.

ΑΓΩΝΑΣ 10 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ

Μεγάλη συμμετοχή είχαμε και στο αγώνισμα των 10 χιλιομέτρων . Οι συμμετέχοντες που έφτασαν στον αριθμό ρεκόρ των 2000 ξεκίνησαν από το Δημοτικό στάδιο Αμπελοκήπων στις 12:30 το μεσημέρι κάτω από αρκετή ζέστη και διανύοντας την απόσταση των 10 χιλιομέτρων τερμάτισαν και αυτοί μπροστά στο Λευκό Πύργο.Στον αγώνα συμμετείχαν μερικά από τα μεγαλύτερα ονόματα της χώρας μας στις μεγάλες αποστάσεις. Νικητής αναδείχθηκε ο Μιχάλης Παρμάκης του Τρίτων Χαλκίδας με 31:24 ,2ος ο Γιώργος Καραβίδας της ΑΕΚ με 31:42 και την 3άδα έκλεισε ο Βεριώτης Βασίλης Πουλιόπουλος με επίδοση 31:45.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε με μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες η αθλήτρια του Γ.Σ. Ελευθέριος Βενιζέλος Σοφία Ρήγα με 37:19.Στην 2η θέση και σε χρόνο 43:56 τερμάτισε η Πατούρα Εφροσύνη της Wind Running Team  και στην 3η θέση τερμάτισε η Λαμπρινή Λιούτα της Athletes For Animal με επίδοση 44:15.

Ο Σύλλογός μας έδωσε δυναμικό παρόν και στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων. Συνολικά 29 δρομείς έτρεξαν την απόσταση πραγματοποιώντας μερικοί πραγματικά εξαιρετικές επιδόσεις.Την καλύτερη επίδοση από τους δρομείς μας πέτυχε ο Μπάκος Νίκος δείχνοντας ότι βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση.Τερμάτισε στην 10η θέση γενικής σε 36:55 . Πιο γρήγορη γυναίκα του Συλλόγου μας ήταν η Έφη Κατσογιάννη η οποία τερμάτισε σε 53:45 και 52η γυναίκα συνολικά.Δείτε στον παρακάτω πίνακα τα αποτελέσματα των δρομέων μας στα 10 χιλιόμετρα.

10 228 12677 SOFKOS CHRISTOS 49:46.
11 233 12666 GOUSOPOULOS SOTIRIOS 49:18.
18 753 12656 THEMELIS GEORGIOS 55:23.
19 864 12661 KALYVAS KONSTANTINOS 56:36.
20 877 12654 ANAGNOSTOPOYLOS PANAGIOTIS 56:49.
21 907 12675 PATSIATZIS IOANNIS 57:39.
22 1048 12679 VOUTSELAS KOSTAS 58:15.
23 1068 14134 VASILAKOS KONSTANTINOS 59:00.
24 1113 12668 KOTI ELENA 59:35.
25 1276 14124 IOANNOU SOFIA 1:01:43.
26 1298 12678 TAKOS GEORGIOS 1:02:00.
27 1299 12669 KARETSOU EVANGELIA 1:02:00.
28 1300 12657 DIVANIS VANGELIS 1:02:00.
29 1574 14132 GIORAS VASILEIOS 1:06:52.

ΑΓΩΝΑΣ 5 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ

Τέλος, συμμετοχές είχαμε και στο αγώνισμα των 5χιλιομέτρων Και μάλιστα και οι 3 δρομείς μας ήταν γυναίκες.Δείτε τα αποτελέσματα των δρομέων μας:

Bib: Athlete: Finish:
8445 VALOMANDRA ATHINA 31:54.
9047 SAMARA FANI 25:47.
9045 KARAMPOULA IOANNA 22:18