4ος Ιπποκράτειος Αγώνας -Αποτελέσματα των δρομέων μας

4th ippokratios dromos - 12-05-2013 - syllogos

Την Κυριακή του Θώμα στις 12/05/2013 διεξήχθη ο 4ος  Ιπποκράτειος Δρόμος στην πόλη της Λάρισας.Τον αγώνα συνδιοργάνωσαν με επιτυχία ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Ν. Λάρισας, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Θεσσαλίας (Περιφερειακή Ενότητα Λάρισας) . Για 1η φόρα ο αγώνας έγινε σε καινούργια διαδρομή κοντά στο γήπεδο Αλκαζάρ και δίπλα από τον Πηνειό ποταμό.Μια πολύ όμορφη και ευχάριστη διαδρομή που άρεσε στους δρομείς που την διένυσαν.Την απόσταση των 10 χιλιομέτρων (9,65 για την ακρίβεια) έτρεξαν συνολικά 265 δρομείς κάτω από ιδανικές καιρικές συνθήκες μιας και κατά την διάρκεια του αγώνα επικρατούσε συννεφιά.

Αυτό βοήθησε και τους δρομείς να πετύχουν πάρα πολύ καλές επιδόσεις.Στην 1η θέση τερμάτισε ο  μόλις 17 ετών ΜΑΛΑΪ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Σ.Δ.Υ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ με εξαιρετική επίδοση 33:50.Τον ακολούθησε ο ΤΣΙΚΟΥΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γ.Σ ΤΥΡΝΑΒΟΥ που τερμάτισε με 34:15 και την τριάδα έκλεισε ο αθλητής του Συλλόγου μας  Νίκος Μπάκος ο οποίος έκανε ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε με επίδοση 35:37.Στις γυναίκες στις 2 πρώτες θέσεις τερμάτισαν 2 συμπολίτισσές μας.Συγκεκριμένα η ΦΙΛΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ του Γυμναστικού Συλλόγου Τρικάλων τερμάτισε 1η με επίδοση 43:15 .Στην 2η θέση η επίσης Τρικαλινή αθλήτρια  ΜΥΛΩΝΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑτου Γ.Σ. Τρικάλων με επίδοση 45:56 και την 3άδα έκλεισε η ανεξάρτητη αθλήτρια  ΑΛΑΤΑ ΑΝΝΗ με επίδοση 47:47 .

Ο Σύλλογός μας συμμετείχε στον αγώνα με 32 μέλη , μια πολύ μεγάλη αποστολή.Την καλύτερη επίδοση ,με χρόνο 35:37 τερματίζοντας στην 3η θέση γενικής όπως προαναφέραμε, πέτυχε ο “συνήθης ύποπτος” Νίκος Μπάκος .Στις γυναίκες την καλύτερη επίδοση πέτυχε η φορμαρισμένη Έλενα Κώτη που τερμάτισε σε χρόνο 53:52 και 3η στην κατηγορία της .Ακόμη μια επιτυχία και για τον Γιώργο Θέμελη που τερμάτισε 1ος στην κατηγορία των 70 και άνω με επίδοση 53:38.Επίσης να τονιστεί πως βραβεύτηκε ο σύλλογος με την πολυπληθέστερη συμμετοχή (32 αθλητές).Δείτε τα αποτελέσματα των δρομέων μας:

32 278 ΣΑΚΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1:21:43

Δύο δρομείς μας,βρήκαν την ευκαιρία και επέστρεψαν στα Τρίκαλα κάνοντας την απόσταση των 63 χιλιομέτρων Λάρισας – Τρίκαλα με το ποδήλατο για “επιπλέον προπόνηση.” Συγκεκριμένα τα μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου μας ,Βαγγέλης Διβάνης και Λάκης Καράς φόρεσαν την “ποδηλατική στολή” τους και επέστρεψαν με 2 τροχούς.Δείτε συλλογή φωτογραφιών:

Στην αποστολή μας στην Λάρισα ταξίδεψαν και αθλητές του Γ.Σ. Τρικάλων που έχουν τρέξει με τα χρώματα του Συλλόγου μας σε άλλους αγώνες ,καθώς και άλλοι Τρικαλινοί δρομείς .Δείτε τα αποτελέσματα των δρομέων που δεν έτρεξαν με τα χρώματα του Συλλόγου μας.

ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 0:38:46 ΟΡΘΟΒΟΥΝΙ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ
 ΒΑΒΡΙΤΣΑΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ 0:39:17 ΓΥΜΝ. ΣΥΛ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ
ΦΙΛΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ 0:43:15 ΓΥΜΝ. ΣΥΛ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ
ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 0:43:35 Α.Σ. ΜΑΓΟΙ (ΤΡΙΚΑΛΑ)
ΜΥΛΩΝΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 0:45:54 ΓΥΜΝ. ΣΥΛ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ